KALEIDOSKOP KOŽNÝCH NOVOTVAROV
AKTINICKÁ KERATÓZA
Je drsná, šupinatá škvrna na pokožke ružovej, červenej alebo hnedej farby, ktorá vzniká ako prejav stárnutia kože a dlhoročného pôsobenia slnečného žiarenia na nechránenú pokožku. Najčastejšie sa vyskytuje na tvári, ušniciach, chrbáte rúk, predlaktiach prípadne v hlave a na krku.
Tiež je známa ako Solárna keratóza . Zväčšuje sa pomaly, vývoj trvá viac rokov hlavne po štyridsiatke. Malé percento aktinických lézií sa môže nakoniec transformovať na rakovinu kože.
SEBORHOICKÁ KERATÓZA
Ako ľudia stárnu objavujú sa na koži ohrúhle alebo oválne nezhubné lézie, ploché alebo mierne vyvýšené v rôznych farbách od svetlohnedej cez šedú až čiernu. Majú matný vzhľad, na pohmat rozbrázdený a drsný povrch. Ich tvorba začína hlavne v druhej polovici života.
SENILNÉ ANGIÓMY
Tiež označované ako „ Čerešňové angiómy – Cherry angioma „ .Sú to neškodné nádorčeky s obsahom zmnožených krvných cievok. Ich výskyt stúpa s vekom. Majú okrúhlu kupolu, ktorej farby siahajú od jasne červene j až po sýtu fialovú. Ich veľkosť dosahuje v priemere od 1 až do 6 mm.
Často sú pozorované ako mnohopočetné výsevy kdekoľvek na tele, prednostne však na trupe.
FIBRÓMY
Sú nezhubné tumorčeky zo spojivového kožného tkaniva. Vyskytujú sa na koži najčastejšie klinicky ako mäkké často stopkaté kožné prívesky označované ako „Fibroma molle“.
Väčšinou sú malé, zriedka môžu byť väčšie ako hrach. Pozorujeme ich hlavne u žien na krku, v pazuchách, pod prsníkmi alebo v trieslovej krajine. Bývajú farby kože prípadne pigmentované.
SENILNÉ NÉVY Z MAZOVÝCH ŽLIAZ
Jedná sa o lokálne zväčšenie mazových žliaz u seniorov. Často sa objavujú u ľudí po 35. roku života a to hlavne u mužov s mazotokom na čele.
MAZOVÉ RETENČNÉ CYSTY
Sú pozorované často ako rodinný výskyt .Kožné útvary uložené v koži a pod kožou prednostne na hrudníku, rôznej veľkosti. Kozmeticky sa jedná o rušivé nezhubné lézie farby kože.
OBROVSKÉ PÓRY / MEGACOMEDÁ /
Objavujú sa prevažne u starších ľudí na tvári, krku, trupe a ramenách v teréne aktinicky zmenej pokožky. Jedná sa o chodbičkovité, podmínované, nezhubné, rozšírené kožné póry s obsahom komedonovitej zátky, ktorá je najčastejšie čiernej farby.
BAZOCELULÁRNY KARCINÓM / BCC /
Karcinóm bazálnych buniek epidermy je najbežnejším typom rakoviny kože. Zriedkavo je smrtiaci na rozdiel od Squamocelulárneho karcinómu a Melanómu. Veľmi zriedkavo sa šíri mimo miesta svôjho pôvodu. Rastie pomaly a lokálne poškodzuje tkanivo.
Kumulovaná expozícia slnka počas života, ako aj príležitostné epizódy intenzívnej slnečnej expozície narušujú kožné bunky a vedú k vzniku BCC. Nádor sa najčastejšie objavuje v exponovaných častiach tela : tvár, ušnice, krk, pokožka hlavy, ramená a trup .Prevažne sú postihnutí starí ľudia.
MALÍGNY MELANÓM
Melanóm , tiež známy ako, malígny melamóm je typ najzhubnejšej rakoviny kože, ktorá sa vyvíja z buniek produkujúcich pigmenty známych ako melanocyty, ktoré sa nachádzajú v koži.
Hlavnou príčinou vzniku melanómu je expozícia ultrafialovým žiarením prirodzeným alebo umelým prednostne u osôb so svetlou pokožkou.
MELANOCYTOVÉ / PIGMENTOVÉ / NÉVY
Melanocytové névy sú kožné lézie, ktoré vznikajú z pigmentových buniek – melanocytov. Sú hnedej alebo čiernej farby, lebo obsahujú pigment melanín a tiež sú označované aj ako pigmentové névy. Môžu byť prítomné od narodenia to sú tzv. vrodené melanocytové névy, alebo sa objavujú neskôr počas života a tie nazývame získané melanocytové névy.
Ľudia so svetlou pokožkou majú viac pigmentových névov , ako ľudia s tmavou pokožkou. Névy, ktoré sa objavujú neskoršie v detstve alebo v dospelosti vznikajú často po vystavení sa slnku .Je pravda, že počet pigmentových névov, ktoré človek má závisí nielen od genetických faktorov, ale aj od intenzity opaľovania sa , ako i od imunitného systému. Klinicky sa môžu vyskytovať kdekoľvek na tele, sú ploché alebo vyčnievajúce, farebne sa líšia – od všetkých otieňov hnedej až po čiernu farbu, okrúhleho, oválneho až bizarného tvaru , s veľkosťou od niekoľko milimetrov až do niekoľkých centimetrov v priemere.
ADNEXÁLNE NÉVY
NAEVUS SEBACEUS je klasifikovaný ako benígny nádorček vlasového folikulu. Označuje sa aj ako Mazový névus . Je tvorený hornými vrstvami epidermy ,mazovými žľazami, vlasovými folikulmi, apokrinnými žľazami a spojivovým tkanivom.
Dá sa povedať , že zahŕňa zložky naprieč spektrom celej kože. Najčastejšie sa nachádza na pokožke hlavy. Klinicky sa javí ako bradavičnatý hroznovitý útvar z husto zoskupených drobných papúl svetložltej farby alebo farby kože, prominujúci nad niveau pokožky. Odstraňuje sa chirurgicky.
EPIDERMÁLNE NÉVY
NAEVUS COMEDONICUS – je zriedkavo vyskytujúci sa vrodený névus vlasového folikulu. Epitel výstelky folikulu produkuje keratín, ktorý vytvára laminovanú zátku. Klinicky pozorujeme vyvýšené tmavé komedóny tvoriace hniezda alebo skupiny.
Je prítomný pri narodení alebo sa vyvíja v rannom detstve. Môže sa objaviť kdekoľvek na tele, predilekčne však na tvári, krku, trupe a ramenách. Liečba sa indikuje skôr z kozmetických dôvodov. Možno použiť lokálny tretinoin, ošetrenie laserom a pri znetvorujúcich formách je vhodný chirurgický zákrok.
ATYPICKÝ MELANOCYTOVÝ NÉVUS
HALO NAEVUS – tiež nazývaný aj ako Suttonov névus je plochý alebo nodulárny névus obsahujúci hnedý pigment , ktorý je obklopený depigmentovaným prstencom alebo „ svätožiarou“. Halo okolo névu je vlastne dvorec vitiliga. Predpokladá sa, že k vzniku halo okolo névu dochádza, keď biele krvinky / CD8 + T lymfocyty / zaútočia a zničia melanocyty / bunky kože produkujúce pigment melanín /. Príčina útoku však nie je známa. Počas leta je nutné Halo naevus chrániť pred slnečným žiarením krémami s vysokým ochranným faktorom SPF 50 +, aby nedošlo k spáleniu svetlých častí.
Ak pigmentová časť Suttonovho névu vykazuje atypické znaky je vhodné odporučiť chirurgický zákrok.
EPIDERMÁLNY NÉVUS
NAEVUS VERRUCOSUS – vzniká v dôsledku premnoženia epidermy. Lézie sú prítomné už pri narodení alebo sa vyvíjajú počas detstva. Jedná sa o genetickú mutáciu lokalizovaného zhrubnutia kože. Vyskytuje sa prevažne na trupe a končatinách. Sú to jednostranne pozorované lineárne útvary. V dojčenskom veku sa objavujú ako ploché hnedé znamienka , ale s pribúdajúcim vekom hrubnú a môžu mať bradavičnatý povrch.
V prípade potreby je možné tento typ névu odstrániť laserom alebo chirurgickým operačným zákrokom.
LIPÓM
Je pomaly rastúca tuková hrčka, ktorá sa najčastejšie vyskytuje medzi pokožkou a podkladovou svalovou vrstvou. Lipóm nie je rakovina a zvyčajne je neškodný.
Zisťuje sa obvykle v strednom veku. Môže sa vyskytnúť kdekoľvek na tele. Niekedy upozorňuje na seba bolesťou – ak tlačí na blízke nervy či krvné cievy.
Príčina vzniku nie je známa. Pozorovaný je familiárny výskyt – genetická dispozícia sa nedá vylúčiť. Ak Lipóm obťažuje svojim rastom alebo bolestivosťou je vhodné ho chirurgicky odstrániť.
KERATOAKANTÓM
Je kožný nádor majúci tvar kupoly, symetrický, obklopený stenou zapálenej kože, hladkého povrchu s pevným kráterovitým jadrom naplneným odumretými kožnými bunkami. Častokrát ako sopka vybuchne na prevažne slnkom poškodenej koži, prípadne v mieste drobného poranenia. Spočiatku sa javí ako malý pupienok alebo drobný vriedok.
Rastie niekoľko mesiacov, môže sa zmenšiť či úplne stratiť. V čase keď je naň lekár upozornený môže dosahovať priemer až 2 cm.
Pretože ho nemožno klinicky spoľahlivo odlíšiť od závažnejších foriem kožnej rakoviny, zvyčajne sa odstraňuje chirurgicky.
NAEVUS SIMPLEX
Je benígna cievna malformácia. Vyskytuje sa asi u 40% všetkých novorodencov. Pri narodení sa prejavuje ako malá plochá škvrna ružovej alebo červenej farby.
Najčastejšie sa pozoruje na zátylku / uhryznutie bocianom, Erythema nuchae /, na čele medzi obočím / Anjelsky bozk / alebo na očných viečkach. Viditeľnejšie sa javia s intenzívnou farbou keď dieťa plače, pri horúčkach, zadržiavaní dychu, pri fyzickej námahe, zmenách okolitej teploty. Väčšina lézií zmizne spontánne počas rastu dieťaťa.
Naevus simplex je výsledkom oneskoreného dozrievania kožných buniek počas embryonálneho vývoja ako dôsledok rozšírenia dermálnych kapilár.
INFANTILNÝ HEMANGIÓM
Je cievny nádor, ktorý sa vyskytuje u 1-2% novorodencov. Začína ako ružová škvrna, ktorá sa postupne zväčšuje. Objavuje sa na hlave, krku či iných miestach tela. Rastie buď povrchovo v hornej dermis – vtedy sú lézie jasne červené alebo rastie v hlbšej dermis a podkoží s telovou farbou alebo modrastou.
Väčšina Infantilných hemangiómov vykazuje rýchly rast v prvých 3 mesiacoch života dieťaťa . Zastavenie rastu sa datuje približne vo veku 5 mesiacov a následne ustupuje v priebehu rokov.
CAFÉ AU LAIT SPOTS
Tiež označované ako Café au Lait macules sú ploché dobre ohraničené škvrny na koži .Názov Café au Lait je francúzsky výraz pre „ Káva s mliekom „ a odkazuje na ich svetlohnedú farbu. Sú spôsobené súborom melanocytov / kožných buniek produkujúcich pigment / v epidermis kože. Dôvod zvýšenia počtu melanocytov nie je objasnený.
Tieto škvrny sú zvyčajne trvalé a môžu sa časom zväčšiť alebo ich počet zvýšiť. Veľkosť a tvar škvŕn sa líši v zmysle popisu. Sú aj indikátorom určitých genetických ochorení najmä Neurofibromatózy – hlavne pri počte viac ako šesť škvŕn typu Café au Lait.
Pri Neurofibromatóze typu 1 bývajú škvrny popisované ako vajcovité s hladkými okrajmi na všetkých stranách – pripomínajú „pobrežie Kalifornie „ – „coast of California.“ Pri iných poruchách môžu byť škvrny menej vajcovité so zubatými, drsnými okrajmi pripomínajú „pobrežie Maine“ – „coast of Maine“.
Škvrny Café au Lait nevyžadujú liečbu a sú benígne. Odstránenie z kozmetických dôvodov by bolo možné laserom. Výsledky sú však rôzne a sporné. Po odstránení sa často vracajú. Preto sa najskôr ošetrí testovacia škvrna, ktorá pomôže predpovedať úspešnosť korektívnej liečby.
NEVUS PIGMENTOSUS ET PILOSUS
Vrodený melanocytový névus prejavujúci sa ako pigmentovaná oblasť so zvýšeným rastom vlasov. Vyskytuje sa už pri narodení ale môže sa rozvinúť aj v rannom detstve. Klinicky pozorujeme hnedé až hnedočierne vyvýšené lézie rôznej veľkosti a heterogénnej konzistencie prítomné kdekoľvek na tele s hypertrichózou rôznej veľkosti.
Ak je menší ako 2 cm označuje sa ako – névus malej veľkosti, väčší ako 2 cm ale menší ako 20 cm – névus strednej veľkosti. Obrovský pilózny névus môže dosiahnuť rozmery väčšie ako 20 cm.
Veľké vrodené névy môžu vykazovať vyššie riziko malígnej transformácie do melanómu. Vzhľadom na premalígny potenciál je vhodné elektívne odstránenie vrodených névov a to chirurgicky aj kvôli estetike či zmierneniu psychosociálnej záťaže.
NAEVUS SPILUS
Je tiež známy ako Škvrnitý lentiginózny névus. Grécky „spilos“ znamená „škvrna“. Je považovaný za variant vrodeného névu. Zvyčajne sa objaví pri narodení alebo v rannom detstve. Najskôr ako jemne pigmentovaná plochá škvrna. Neskôr sa začnú tvoriť sekundárne makuly a papuly častokrát tmavšie ako škvrna v pozadí, čo následne dáva lézií škvrnitý vzhľad o veľkosti od 1 do 10 cm , ale môžu byť aj väčšie.
Vyskytuje sa hlavne na trupe a končatinách. Spontánne nezmizne. Pri vystavení ultrafialovému žiareniu sa škvrnitosť môže zvýrazniť. V rámci týchto prejavov sa zriedkavo vyskytuje Malígny melanóm alebo atypické névy.
Zóny s atypickými klinickými znakmi by sa mali selektívne vyrezať a podrobiť histopa-tologickému hodnoteniu ale rozšírená profylaktická excízia sa javí ako neopodstatnená.