KALEIDOSKOP KOŽNÝCH NOVOTVAROV

AKTINICKÁ KERATÓZA

Je drsná, šupinatá škvrna na pokožke ružovej, červenej alebo hnedej farby, ktorá vzniká ako prejav stárnutia kože a dlhoročného pôsobenia slnečného žiarenia na nechránenú pokožku. Najčastejšie sa vyskytuje na tvári, ušniciach, chrbáte rúk, predlaktiach prípadne v  hlave a na krku.

Tiež je známa ako  Solárna keratóza . Zväčšuje sa pomaly, vývoj trvá viac rokov hlavne po  štyridsiatke. Malé percento aktinických  lézií sa môže nakoniec transformovať na rakovinu kože.

SEBORHOICKÁ KERATÓZA

Ako ľudia stárnu objavujú sa na koži  ohrúhle alebo oválne nezhubné lézie, ploché alebo mierne  vyvýšené  v rôznych farbách od svetlohnedej cez šedú až čiernu. Majú matný vzhľad, na pohmat rozbrázdený a drsný povrch. Ich tvorba  začína  hlavne  v  druhej  polovici  života.

SENILNÉ ANGIÓMY

Tiež  označované ako „ Čerešňové angiómy – Cherry angioma „ .Sú to neškodné nádorčeky s obsahom  zmnožených  krvných  cievok. Ich výskyt  stúpa s vekom. Majú okrúhlu kupolu, ktorej  farby siahajú od jasne červene j až  po  sýtu fialovú. Ich veľkosť  dosahuje v priemere od  1 až do 6 mm.

Často sú pozorované  ako mnohopočetné  výsevy kdekoľvek na tele, prednostne však na  trupe.

FIBRÓMY

Sú nezhubné tumorčeky  zo  spojivového  kožného  tkaniva. Vyskytujú  sa na koži najčastejšie klinicky ako mäkké  často stopkaté  kožné  prívesky označované  ako „Fibroma molle“.

Väčšinou sú malé, zriedka môžu byť väčšie ako hrach. Pozorujeme ich hlavne u žien na krku, v  pazuchách, pod prsníkmi alebo v trieslovej krajine.  Bývajú farby kože prípadne pigmentované.

SENILNÉ NÉVY Z MAZOVÝCH ŽLIAZ

Jedná sa o lokálne zväčšenie mazových žliaz u seniorov. Často sa objavujú u  ľudí  po 35. roku života a to hlavne u mužov  s  mazotokom  na  čele.

MAZOVÉ RETENČNÉ CYSTY

Sú pozorované  často ako rodinný  výskyt .Kožné  útvary  uložené v koži a pod kožou prednostne na  hrudníku, rôznej veľkosti. Kozmeticky sa jedná o rušivé nezhubné lézie farby  kože.

OBROVSKÉ PÓRY / MEGACOMEDÁ /

Objavujú  sa  prevažne  u  starších ľudí na tvári, krku, trupe a ramenách v teréne aktinicky zmenej  pokožky. Jedná sa o chodbičkovité, podmínované, nezhubné, rozšírené kožné póry s  obsahom  komedonovitej  zátky, ktorá  je najčastejšie čiernej farby.

BAZOCELULÁRNY KARCINÓM / BCC /

Karcinóm bazálnych buniek epidermy je najbežnejším typom rakoviny kože. Zriedkavo je smrtiaci na rozdiel od Squamocelulárneho karcinómu a Melanómu. Veľmi zriedkavo sa šíri mimo miesta svôjho pôvodu. Rastie pomaly a lokálne poškodzuje tkanivo.

Kumulovaná  expozícia slnka počas života, ako aj príležitostné epizódy intenzívnej slnečnej expozície  narušujú  kožné bunky a vedú k vzniku  BCC. Nádor sa najčastejšie objavuje  v exponovaných častiach tela : tvár, ušnice, krk, pokožka hlavy, ramená a trup .Prevažne  sú postihnutí starí ľudia.

MALÍGNY MELANÓM

Melanóm , tiež známy ako, malígny melamóm je typ najzhubnejšej rakoviny kože, ktorá sa vyvíja z buniek produkujúcich pigmenty známych ako melanocyty, ktoré sa nachádzajú v koži.
Hlavnou príčinou vzniku melanómu je expozícia ultrafialovým žiarením prirodzeným alebo umelým prednostne u osôb so svetlou pokožkou.

MELANOCYTOVÉ / PIGMENTOVÉ / NÉVY

Melanocytové  névy  sú kožné  lézie, ktoré vznikajú z pigmentových buniek – melanocytov. Sú hnedej alebo čiernej farby, lebo obsahujú pigment melanín a tiež sú označované aj ako pigmentové névy. Môžu byť prítomné od narodenia to sú tzv. vrodené  melanocytové névy, alebo sa objavujú  neskôr počas života  a tie  nazývame  získané  melanocytové  névy.

Ľudia so svetlou pokožkou  majú  viac pigmentových  névov , ako ľudia s tmavou pokožkou. Névy, ktoré sa objavujú  neskoršie v detstve alebo v dospelosti vznikajú  často po vystavení sa slnku .Je pravda, že počet pigmentových névov,  ktoré človek má závisí nielen od genetických faktorov,  ale aj od intenzity opaľovania  sa , ako i od imunitného systému. Klinicky sa môžu  vyskytovať  kdekoľvek na tele, sú ploché  alebo  vyčnievajúce,  farebne sa  líšia – od všetkých  otieňov  hnedej  až po čiernu farbu, okrúhleho, oválneho až bizarného tvaru , s veľkosťou od niekoľko milimetrov až do niekoľkých  centimetrov  v  priemere.

ADNEXÁLNE NÉVY

NAEVUS  SEBACEUS  je klasifikovaný  ako  benígny  nádorček  vlasového folikulu. Označuje sa aj ako Mazový névus . Je tvorený hornými vrstvami epidermy ,mazovými žľazami, vlasovými folikulmi, apokrinnými   žľazami  a  spojivovým   tkanivom.

Dá sa povedať , že zahŕňa  zložky  naprieč  spektrom  celej  kože. Najčastejšie sa nachádza na pokožke  hlavy. Klinicky sa javí ako bradavičnatý hroznovitý útvar  z  husto zoskupených drobných  papúl  svetložltej farby alebo farby kože,  prominujúci   nad niveau pokožky.  Odstraňuje sa chirurgicky.

EPIDERMÁLNE NÉVY

NAEVUS  COMEDONICUS   –  je zriedkavo vyskytujúci  sa vrodený  névus  vlasového folikulu. Epitel výstelky folikulu produkuje  keratín, ktorý vytvára  laminovanú zátku. Klinicky pozorujeme  vyvýšené  tmavé  komedóny  tvoriace  hniezda alebo skupiny.

Je prítomný pri narodení alebo sa vyvíja v rannom detstve. Môže sa objaviť  kdekoľvek na tele, predilekčne  však na tvári,  krku,  trupe  a  ramenách. Liečba sa indikuje skôr z kozmetických dôvodov. Možno použiť lokálny  tretinoin, ošetrenie laserom a pri  znetvorujúcich  formách je vhodný chirurgický zákrok.

ATYPICKÝ MELANOCYTOVÝ NÉVUS

HALO  NAEVUS  – tiež nazývaný aj ako  Suttonov névus  je plochý alebo nodulárny névus  obsahujúci  hnedý pigment , ktorý je obklopený  depigmentovaným prstencom alebo „ svätožiarou“. Halo okolo névu  je  vlastne dvorec  vitiliga. Predpokladá sa, že k  vzniku  halo okolo névu  dochádza, keď biele krvinky  / CD8 + T lymfocyty / zaútočia a  zničia melanocyty / bunky kože produkujúce pigment melanín /. Príčina útoku však nie je známa. Počas leta je nutné Halo naevus  chrániť pred slnečným žiarením krémami  s vysokým ochranným  faktorom  SPF  50 +,  aby nedošlo k spáleniu svetlých častí.

Ak  pigmentová  časť  Suttonovho  névu  vykazuje  atypické  znaky  je vhodné odporučiť chirurgický zákrok.

EPIDERMÁLNY NÉVUS

NAEVUS  VERRUCOSUS  –  vzniká v dôsledku premnoženia epidermy. Lézie sú prítomné už  pri narodení alebo sa vyvíjajú počas detstva. Jedná sa o genetickú mutáciu  lokalizovaného  zhrubnutia  kože. Vyskytuje sa prevažne na trupe  a končatinách. Sú to jednostranne pozorované lineárne útvary. V dojčenskom veku sa  objavujú  ako  ploché  hnedé  znamienka , ale s pribúdajúcim vekom hrubnú a môžu  mať  bradavičnatý  povrch.

V prípade potreby je možné tento typ névu odstrániť laserom alebo chirurgickým operačným  zákrokom.

LIPÓM

Je pomaly rastúca tuková hrčka, ktorá sa najčastejšie vyskytuje medzi pokožkou a  podkladovou svalovou vrstvou. Lipóm nie je  rakovina a zvyčajne je neškodný.

Zisťuje sa obvykle  v strednom veku. Môže sa vyskytnúť kdekoľvek na tele. Niekedy upozorňuje  na seba  bolesťou – ak tlačí na blízke nervy  či  krvné  cievy.

Príčina vzniku nie je známa. Pozorovaný  je familiárny výskyt  –  genetická dispozícia sa nedá vylúčiť. Ak Lipóm obťažuje  svojim rastom  alebo  bolestivosťou je vhodné ho chirurgicky odstrániť.

KERATOAKANTÓM

Je kožný nádor majúci tvar kupoly,  symetrický,  obklopený  stenou zapálenej  kože, hladkého  povrchu  s  pevným  kráterovitým  jadrom  naplneným odumretými  kožnými bunkami.  Častokrát  ako sopka vybuchne na prevažne  slnkom poškodenej  koži, prípadne v mieste drobného poranenia.  Spočiatku sa javí  ako malý pupienok alebo drobný vriedok.

Rastie niekoľko mesiacov, môže sa zmenšiť  či  úplne  stratiť.  V čase keď je naň  lekár upozornený  môže dosahovať  priemer až 2 cm.

Pretože ho nemožno  klinicky  spoľahlivo  odlíšiť  od  závažnejších  foriem kožnej rakoviny, zvyčajne  sa  odstraňuje  chirurgicky.

NAEVUS SIMPLEX

Je benígna cievna malformácia. Vyskytuje sa asi u 40% všetkých novorodencov. Pri narodení  sa prejavuje ako malá plochá škvrna ružovej  alebo červenej farby.

Najčastejšie sa pozoruje na zátylku / uhryznutie bocianom, Erythema nuchae /, na čele medzi obočím  / Anjelsky bozk / alebo na očných viečkach. Viditeľnejšie sa javia  s intenzívnou farbou  keď dieťa plače, pri horúčkach, zadržiavaní dychu, pri  fyzickej námahe, zmenách okolitej teploty. Väčšina lézií zmizne spontánne počas rastu dieťaťa.

Naevus  simplex je výsledkom oneskoreného dozrievania kožných buniek počas embryonálneho  vývoja  ako  dôsledok rozšírenia dermálnych kapilár.

INFANTILNÝ HEMANGIÓM

Je cievny nádor, ktorý sa vyskytuje u 1-2% novorodencov. Začína ako ružová škvrna, ktorá sa  postupne  zväčšuje. Objavuje sa na hlave, krku či iných miestach tela. Rastie buď povrchovo  v  hornej dermis  –  vtedy sú lézie jasne červené alebo rastie v hlbšej dermis  a podkoží  s telovou farbou alebo modrastou.

Väčšina Infantilných hemangiómov  vykazuje  rýchly  rast  v prvých  3  mesiacoch života dieťaťa . Zastavenie rastu sa datuje približne vo veku  5 mesiacov a následne ustupuje v priebehu  rokov.

CAFÉ AU LAIT SPOTS

Tiež označované ako Café au Lait macules sú ploché dobre ohraničené škvrny na koži .Názov Café au Lait je francúzsky výraz pre „ Káva s  mliekom „ a  odkazuje na ich svetlohnedú farbu. Sú spôsobené súborom melanocytov / kožných buniek produkujúcich pigment / v  epidermis kože. Dôvod zvýšenia počtu melanocytov nie je objasnený.

Tieto škvrny sú zvyčajne trvalé a  môžu sa časom zväčšiť alebo ich počet zvýšiť. Veľkosť a  tvar škvŕn sa líši v  zmysle popisu. Sú aj indikátorom určitých genetických ochorení najmä Neurofibromatózy – hlavne pri počte viac ako šesť škvŕn typu Café au Lait.

Pri Neurofibromatóze typu 1 bývajú škvrny popisované ako vajcovité s  hladkými okrajmi na všetkých stranách – pripomínajú „pobrežie Kalifornie „ – „coast of California.“ Pri iných poruchách môžu byť škvrny menej vajcovité so zubatými, drsnými okrajmi pripomínajú „pobrežie Maine“ – „coast of Maine“.

Škvrny Café au Lait nevyžadujú liečbu a  sú benígne. Odstránenie z  kozmetických dôvodov by bolo možné laserom. Výsledky sú však rôzne a  sporné. Po odstránení sa často vracajú. Preto sa najskôr ošetrí testovacia škvrna, ktorá pomôže predpovedať úspešnosť korektívnej liečby.

NEVUS PIGMENTOSUS ET PILOSUS

Vrodený melanocytový névus prejavujúci sa ako pigmentovaná oblasť so zvýšeným rastom vlasov. Vyskytuje sa už pri narodení ale môže sa rozvinúť aj v rannom detstve. Klinicky pozorujeme hnedé až hnedočierne vyvýšené lézie rôznej veľkosti a  heterogénnej konzistencie prítomné kdekoľvek na tele s  hypertrichózou rôznej veľkosti.

Ak je menší ako 2 cm označuje sa ako – névus malej veľkosti, väčší ako 2 cm ale menší ako 20 cm – névus strednej veľkosti. Obrovský pilózny névus môže dosiahnuť rozmery väčšie ako 20 cm.

Veľké vrodené névy môžu vykazovať vyššie riziko malígnej transformácie do melanómu. Vzhľadom na premalígny potenciál je vhodné elektívne odstránenie vrodených névov a  to chirurgicky aj kvôli estetike či zmierneniu psychosociálnej záťaže.

NAEVUS SPILUS

Je tiež známy ako Škvrnitý lentiginózny névus. Grécky „spilos“ znamená „škvrna“. Je považovaný za variant vrodeného névu. Zvyčajne sa objaví pri narodení alebo v  rannom detstve. Najskôr ako jemne pigmentovaná plochá škvrna. Neskôr sa začnú tvoriť sekundárne makuly a  papuly častokrát tmavšie ako škvrna v  pozadí, čo následne dáva lézií škvrnitý vzhľad o  veľkosti od 1 do 10 cm , ale môžu byť aj väčšie.

Vyskytuje sa hlavne na trupe a  končatinách. Spontánne nezmizne. Pri vystavení ultrafialovému žiareniu sa škvrnitosť môže zvýrazniť. V rámci týchto prejavov sa zriedkavo vyskytuje Malígny melanóm alebo atypické névy.

Zóny s  atypickými klinickými znakmi by sa mali selektívne vyrezať a  podrobiť histopa-tologickému hodnoteniu ale rozšírená profylaktická excízia sa javí ako neopodstatnená.

Viagra predaj bez receptu Cialis predaj bez receptu Kamagra predaj bez receptu Kúpiť Viagra bez receptu